Pohlavie: U žien je vyššie riziko vzniku kŕčových žíl
Zvážte zlepšenie svojho životného štýlu, aby ste znížili riziko rakoviny hrubého čreva.
- Diéta. Osvojte si zdravú výživu s dostatkom zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov, strukovín, zdravých olejov z olivového oleja, byliniek a korenín. Obmedzte červené mäso a vylúčte spracované potraviny. Stredomorská strava v niektorých štúdiách chránila pred kolorektálnym karcinómom .
- Zostaňte aktívny. Zamerajte sa na 30-45 minútové cvičenia väčšinu dní v týždni. Väčšina ľudí profituje z kombinácie aeróbneho cvičenia a silového tréningu. Pravidelné cvičenie pomáha znižovať riziko rakoviny hrubého čreva a tiež polypov hrubého čreva.
- Riadenie hmotnosti. Zdravá strava v kombinácii s pravidelným cvičením vám môže pomôcť zbaviť sa nadbytočných kilogramov a udržať si zdravú váhu. Ak potrebujete schudnúť veľa, dbajte na to, aby ste chudli pomaly, s pomocou dietológa alebo odborníka na výživu.
- Ak máte cukrovku, udržujte ju pod kontrolou pomocou diéty a liekov.
- Porozprávajte sa s lekárom o získaní skríningových testov po 45 rokoch alebo skôr, ak máte rizikové faktory.
Kŕčové žily sú zväčšené, skrútené, opuchnuté cievy, ktoré ležia tesne pod povrchom kože. Tieto cievy sa nachádzajú na spodnej časti tela a sú modré alebo fialové kvôli slabému prietoku krvi. Aj keď to môže alebo nemusí spôsobiť nepohodlie, môže to viesť k ďalším zdravotným problémom. Kŕčové žily sú často skôr zdrojom rozpakov ako zdravotným problémom.
Čo spôsobuje kŕčové žily?
Kŕčové žily sa môžu vyvinúť, keď sa žily alebo chlopne oslabia alebo poškodia. Žily majú chlopne alebo chlopne, ktoré sa otvárajú a zatvárajú, aby udržali prúdenie krvi smerom k srdcu a zabránili jej cúvať alebo prúdiť nesprávnym smerom. Ak cieva zoslabne alebo sa poškodia chlopne, prietok krvi sa zmení a spomalí a krv sa hromadí v žilách. Žily sa zväčšia, natiahnu sa, aby sa do nich zmestilo viac krvi a v dôsledku toho sa vyvinú kŕčové žily.
Kto je ohrozený?
Každý môže vyvinúť kŕčové žily. Niektoré faktory môžu zvýšiť riziko:
- Starnutie spôsobuje, že sa ventily začnú opotrebovávať a môže dôjsť k úniku. Žily tiež neudržujú tvar a nie sú schopné sa natiahnuť a vrátiť sa do predchádzajúceho tvaru.
- Pohlavie: U žien je vyššie riziko vzniku kŕčových žíl. Hormóny súvisiace s menštruačným cyklom a tehotenstvom spôsobujú uvoľnenie žíl. Lieky s hormónmi môžu toto riziko zvýšiť.
- Rodinná anamnéza zvyšuje riziko.
- Obezita: Nadváha vytvára dodatočný tlak na cievy, čo sťažuje ich správne fungovanie.
- Užívanie tabaku spôsobuje poškodenie krvných ciev s následkom kŕčových žíl alebo iných cievnych ochorení.
- Úrovne aktivity, ako je dlhé sedenie alebo státie, vedú k zníženiu krvného obehu. Pohyb je nevyhnutný pre správny prietok krvi.
- Nosenie priliehavého oblečenia (nohavice alebo opasky) môže znížiť prietok krvi.
- Zdravotné stavy, ako je zápcha, môžu spôsobiť zvýšený tlak na žily a viesť ku kŕčovým žilám.
- Zranenie nohy.
Symptómy
Príznaky kŕčových žíl zahŕňajú:
- Vypuklé, modré alebo fialové žily.
- Veľké, skrútené, uzlíkovité žily.
- Opuch v nohách.
- Ťažkosť v nohách alebo chodidlách, najmä po aktivite.
- Svrbenie.
- Bolesť alebo žiadna bolesť: Môže sa vyskytnúť bolesť alebo svalové kŕče, hoci sa nemusia sťažovať na bolesť.
- Zmeny farby kože: Koža okolo kŕčových žíl môže zmeniť farbu, ak sa nelieči.
Kŕčové žily často sprevádzajú kŕčové žily. Tieto cievy sú menšie, s červenými alebo fialovými čiarami bližšie k povrchu kože. Tieto cievy môžu byť v iných oblastiach tela, napríklad na tvári.
Kŕčové žily sa vyvíjajú na dolných končatinách; môžu sa však vyskytovať v celej dolnej časti tela. Môžu sa nachádzať aj na stehnách, chodidlách, členkoch, semenníkoch, vaginálnych alebo rektálnych oblastiach.
Ako sa diagnostikujú kŕčové žily?
Kŕčové žily sú ľahko viditeľné. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže diagnostikovať túto poruchu počas vášho fyzického vyšetrenia. Môžete alebo nemusíte mať príznaky, ktoré by ste mali nahlásiť, ale ak áno, o všetkom, čo si všimnete, povedzte svojmu poskytovateľovi.
Testovanie je zbytočné, aj keď váš poskytovateľ môže objednať ultrazvuk na kontrolu prietoku krvi. Toto nie je potrebné na diagnostiku, ale môže určiť, či sú zahrnuté aj iné zdravotné stavy.
Liečba kŕčových žíl
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže určiť, že vaše kŕčové žily nemusia predstavovať zdravotné riziko a invazívna liečba nie je potrebná. Nepekné kŕčové žily si často vyžadujú len základnú liečbu.
Manažment zahŕňa:
- Zdvihnite nohy nad srdce trikrát až štyrikrát denne po dobu 15 minút, aby ste znížili opuch.
- Pohyb čo najviac pri dlhom sedení alebo státí zvyšuje krvný obeh.
- Denné nosenie kompresívnych pančúch zabraňuje hromadeniu krvi v žilách.
Ak váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti rozhodne, že je potrebná ďalšia liečba, pravdepodobne vás bude liečiť špecialista alebo cievny chirurg . Medikamentózna liečba zahŕňa:
- Skleroterapia je procedúra, pri ktorej poskytovateľ vstrekne do žily roztok, ktorý zlepí žilové steny, zastaví prietok krvi a časom sa žila uzavrie a zmizne.
- Tepelná ablácia využíva lasery na uzavretie a odrezanie poškodenej cievy.
- Stripovanie žily je postup, pri ktorom poskytovateľ odstráni žilu, aby sa zabránilo jej opakovaniu.
Tieto liečby môžu byť invazívne a môžu predstavovať komplikácie alebo vedľajšie účinky. Výskum ukazuje, že až polovica pacientov, ktorí podstúpili stripovanie žíl a tepelnú abláciu, sa kŕčové žily vrátia do piatich rokov. Vedľajšie účinky tejto liečby môžu zahŕňať:
- Zjazvenie.
- Popáleniny.
- Infekcia.
- Poranenie nervov.
- Krvná zrazenina.
Žily sa tiež vrátili so skleroterapiou a vyžadujú si ďalšiu liečbu. Má tiež vedľajšie účinky, vrátane:
- Sčervenanie alebo modriny.
- Odfarbené alebo hnedé miesta na niekoľko mesiacov v mieste zákroku.
- Stvrdnuté oblasti, kde sa liečili žily.
Invazívne liečby sa nemusia ukázať ako prospešné a nie sú zaručené.
Dá sa kŕčovým žilám predchádzať?
V závislosti od vašich rizikových faktorov sa možno nebudete môcť vyhnúť kŕčovým žilám. Môžete však zmeniť životný štýl a znížiť niektoré riziká. Predchádzajte kŕčovým žilám:
- Udržiavanie zdravej hmotnosti.
- Pravidelne cvičiť .
- Vyhnite sa tesnému oblečeniu alebo vysokým opätkom.
- Zdvíhanie nôh pri sedení.
- Odvykanie od fajčenia.
- Používanie kompresných pančúch pred začiatkom symptómov pomôže znížiť pravdepodobnosť vzniku symptómov.
- Buďte často aktívni a vyhýbajte sa dlhému sedeniu alebo státiu.
- Monitorovanie krvného tlaku.
Komplikácie
Zatiaľ čo kŕčové žily sa vo väčšine prípadov nepovažujú za závažné, u niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť komplikácie, vrátane:
- Krvné zrazeniny.
- Opuch alebo infekcia žily.
- Otvorené rany.
- Krvácajúca.
Informujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ak nastane niektorá z týchto situácií.
Kŕčové žily často vyzerajú nevábne, ale vo všeobecnosti nie sú príčinou zdravotných problémov. Zvyčajne je potrebná minimálna liečba. Na prevenciu kŕčových žíl stačí len málo. Zmeny životného štýlu však môžu pomôcť znížiť riziká alebo závažnosť.
Krvná transfúzia môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Možno budete potrebovať transfúziu krvi, ak ste sa zranili, podstúpili operáciu a stratili značné množstvo krvi alebo máte ochorenie, ktoré vyčerpáva hladinu krvi vo vašom tele. Ak vy alebo niekto, koho milujete, potrebujete krvnú transfúziu, krv bude pravdepodobne pochádzať od cudzinca, ktorý sa rozhodol veľkoryso podeliť ešte predtým, ako nastala núdzová situácia. Pred darovaním krvi je potrebné zvážiť niekoľko vecí, napríklad či by ste mali darovať krv a či máte možnosť, spolu s úvahami o tom, prečo by ste to mali robiť.
Dôvody, prečo darovať krv
Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže byť darovanie krvi dobrý nápad:
- Vaša krv môže zachrániť život, možno až tri životy. Každé dve sekundy potrebuje niekto v Spojených štátoch krvnú transfúziu.
- Dostanete bezplatnú mini prehliadku. Pred darovaním krvi vám zdravotnícky pracovník skontroluje krvný tlak, srdcovú frekvenciu, teplotu a hladinu hemoglobínu.
- Pomáhanie druhým vám tiež pomáha cítiť sa lepšie. Darovanie krvi vám môže pomôcť cítiť sa v spojení s ostatnými; menej izolovaný.
- Bezplatné občerstvenie. Väčšina darcovských centier rozdáva občerstvenie, aby sa zabránilo niektorým vedľajším účinkom darovania krvi, ako sú závraty a únava.
Ako zistím, či môžem darovať krv?
Väčšina ľudí môže darovať krv. Ak máte nejaké otázky, zavolajte vopred do svojho darcovského centra. Ale kritériá na darovanie krvi sú celkom jednoduché.
Musíte byť:
- Všeobecne zdravé.
- Aspoň 110 libier.
- Minimálne 17 rokov (vo väčšine štátov).
- Od posledného darovania uplynulo osem týždňov .
- Nosenie preukazu totožnosti s fotografiou.
- Schopný prejsť hodnotením zdravotnej anamnézy . Toto je séria otázok na určenie, či máte vysoké riziko infekcie v krvi.
Mýty o darcovstve krvi
Mýtus: Bude to veľmi bolieť. Skutočnosť: Keď si ihlu vložíte do ruky, pocítite pichnutie; potom už pravdepodobne nebudete cítiť žiadnu bolesť počas zvyšku procedúry.
Mýtus: Ak nemáte vzácnu krvnú skupinu, vaša krv nie je potrebná. Fakt: Potrebné sú všetky krvné skupiny, či už sa to považuje za zriedkavé alebo nie.
Mýtus: Nemôžete darovať krv, ak beriete lieky. Fakt: Niektoré zdravotné stavy vás vylúčia z darovania krvi, ale väčšina liekov nie. Majte na pamäti, že pred darovaním možno budete musieť počkať týždeň po poslednej dávke určitých liekov; obmedzenia týkajúce sa liekov môžete skontrolovať u amerického Červeného kríža .
Mýtus: Si príliš starý. Fakt: Neexistuje horná veková hranica na darovanie krvi. Ak máte sedemnásť (16, v niektorých štátoch so súhlasom rodičov) alebo viac, môžete darovať krv, ak ste zdraví a nemáte žiadne iné vylučovacie kritériá.
Mýtus: Trvá to príliš dlho. Fakt: Celý proces trvá približne jednu hodinu. Zaregistrujete sa, urobia vám rýchlu prehliadku, darujete krv a pár minút vás sledujú, kým vás pustia.
Mýtus: Nemôžeš darovať krv, ak máš tetovanie. Fakt: Vo väčšine štátov môžete darovať krv, ak máte tetovanie, ale na darovanie krvi musíte počkať 12 mesiacov od získania tetovania.
Mýtus: Nemôžete darovať krv, ak máte vysoký krvný tlak. Fakt: Ak váš systolický tlak, najvyššie číslo krvného tlaku, nie je vyšší ako 180 alebo nižší ako 100, môžete darovať krv.Pre viac informácií navštívte https://sexgod-me-gummies-official.top/sk-pochopenie-sexualneho-zdravia/
Contents
- Čo spôsobuje kŕčové žily?
- Kto je ohrozený?
- Ako sa diagnostikujú kŕčové žily?
- Liečba kŕčových žíl
- Dá sa kŕčovým žilám predchádzať?
- Komplikácie
- Dôvody, prečo darovať krv
- Ako zistím, či môžem darovať krv?
- Mýty o darcovstve krvi